Presentation av Johan Ulvestål
VEM ÄR JAG? Johan Ulvestål som är en 39-årig passionerade travälskare med lång erfarenhet av sporten. Intresset för travsporten väcktes väldigt tidigt då både pappa och morfar hade ett gediget travintresset och så långt som jag kan minnas satt de ofta och tjötade mycket och länge kring lördagarna V65. Glömmer aldrig första gången man fick följa med på Åby. Se ekipagen – se de enorma farterna och krafterna, men framför allt se HÄSTEN. Dessa fantastiska djur – en intressant individ som jag innerligt Älskar! Och från dagen då Mack Lobell visade upp sig på tävlingsovalen var jag helt fast. Det enskilda travlopp som har gjort starkast intryck på mig var det sagolika elitloppet 1994 – duellen mellan Copiad och Pine Chip.
ANALYSEN
Jag lägger ner många timmar på analysen inför varje enskild omgång. Jag inrikrar mig på V75, samt GS75. Jag ser varje omgång som ett oskrivet blad där jag först och främst studerar varje enskilt ekipage i lopparkivet. Jag går helt och fullt på min egna linje och låter mig inte påverkas av de s.k experter. När analysjobbet i lopparkivet är avslutad inleder jag detaljstudien. Det är här ”jag målar upp en bild” hur loppet kommer att köras rent taktisk. Spetsanalys och en ingående gransning kring kusk och startspår är ett naturligt inslag i studien. Jag väver dessutom in en hel del statistik, går igenom samtliga hästars balans/utrustning samt kontrollerar dagsformen (både hos häst, kusk och stall). Fokuset är alltid spelvärdet, att hitta guldkornen i omgången som förgyller utdelningen. Genom alla dessa parametrar utformar jag sedan mina system så slagkraftiga som möjligt. Den tredje fasen i analysen sker på tävlingsdagen. Då följer jag upp all ny info, använder även mitt kontaktnät för att hitta nya avgörande detaljer. Slutligen låter jag värvningarna säga sitt, för här avslöjas verkligen dagsstatus hos många travare.
PODCAST
Du kan även ta del av alla mina tankar och funderingar inför V75 i min podcast ”Stall V75 – En Podcast om Trav ”
ÄVEN FOTBOLLS- OCH HOCKEYNÖRD:
Jag har även ett stort sportintresse i allmänhet och i synnerhet ishockey och fotboll. När jag arbetar med andelsspel i dessa sporter så tar jag mig an dem på samma sätt som travet. Analys, analys och ännu mer analys, för att i slutskedet titta på sista minuten ändringar i uppställningarna pga av skador eller andra orsaker som kan påverka utgången. Jag storsatsar på de stora poolspelen Stryktipset samt Europatipset men behandlar dagligen spelformerna Topptipset, PowerPlay samt Bomben.
KORT FAKTA OM MIG
Brevid travbanan och arenorna är jag en trebarnsfar – far till tvillingpojkarna Sixten och Tage samt till deras lillasyster Inez. Lever tillsammans med min Älskade fru Sofie och vi bor numera på landet med ett bekvämt avstånd från storstadens stress.
STÖRSTA VINSTEN
Spelade jag in i fjol (2019) på V86 där jag spelade in över 3.8 miljoner (2.2 miljoner/system). Har förutom den vinsten ett par vinster över halvmiljonen samt ett flertal vinster över 300.000:- samt en rad vinster över 100.000:-.
Jag stortrivs med MinAndel och brinner verkligen för den älskade travsporten. Min motivation är alltid på topp och vill alltid göra mer och bättre.
Läs mer