Årjängs V75-tips
Då var det dags att se framåt igen efter att vi slickat såren efter V86:an, bara spänna bågen och satsa 110% igen. Ser ut att kunna bli en riktig travfest i Årjäng i helgen. Och vilka lopp vi har framför oss, och vilka hästar som ställer upp! Ser ännu en gång inte ut som någon promenad i parken att ta hem 7:an. Men skam den som ger sig. Sen att Timo Nurmos kommer med flera bra hästar till start blir intressant att se vad de kan åstadkomma, och är väl inte för inte han leder V75 ligan…
Avd 1, Där kommer 1 Eldorado B bli mest streckad som det ser ut just nu, men han är inte ensam på banan och kommer inte bli det på min kupong heller. Både nr 6 Ragazzo da sopra och nr 8 Antonio trot som förvisso inte har bästa utgångsläget, men en stark häst som tål att göra grovjobbet på egen hand, och lika med nr 6 snabb häst som går bra allt som oftast, näst senast gick han till ledning med varvet kvar och höll undan fint, kan fälla många om han är på det humöret. Så det är iaf 3 jag tror på i inledningen.
Avd 2, Här gillar jag nr 2 Deede Star som kommer med 5 segrar på 7 senaste starterna, kommer han till spets så blir han farlig, har 2 av sina senaste vinster ifrån spets, senast gick han 1,11,7 sista 1000! En tänkbar spik! Får ta ställningen till det på lördag.
Avd 3, Här har vi åter igen ett öppet lopp och ett drag bland många som är intressanta är nr 15 Minelli spelad till 3%, står på 40 m tillägg men med rätta ryggar och att det blir tempo i loppet är det en att passa i 3dje spår i sista kurvan… en av flera.
Avd 4, Kan detta vara omgångens bästa spik månnetro? Vem talar jag om?, jo nr 2 Lady Nadine spelad till 38% i skrivande stund ett fynd, kom till Örebro efter långt uppehåll och sopade i stort sett banan med konkurenterna i årsdebuten. Och det mest troliga är att hon hamnar i ledning tidigt och blir hon kvar där så är hon hästen att slå.
Avd 5, känns som ett öppet lopp där det nog kan bli lite hur som, gillar nr 3 Vespertilio Jet 3% en häst som går jämt och har bra form, och ska inte vara helt borta men behöver nog ha en del tur för att vara först. Finns många bra och snabba emot.
Avd 6, Omgången största spik huserar här i detta lopp, nr 1 Visa As men inte i min värld, och tror inte hon orkar hålla upp ledningen, men gör hon det kan det gå, men jag tror det finns risk att hon blir fast i kön och inte får lucka, så här hos Rocky Balboa kör vi på med fler hästar på kupongen och hoppas min teori stämmer.
Avd 7, Kvällens Grande finale som man hade velat ha ett gäng streck i för att känt sig säker, fast mkt lutar åt att det kan bli en eller flera i detta lopp som är med och gör upp om det. Får helt enkelt ta ställning till detta till Lördagen vad man kan tänkas hitta på här.
Kan bli en spelvärd omgång om frågetecknen rätas ut tills på lördagen, så bara att borra ner huvudet i lopparkivet igen och plugga vidare, har ju ca 38 Tim kvar på mig innan start. Om det verkar intressant så finns det andelar för 95:-/st hos Rocky Balboa, länk nedan.
Välkomna!