Speltips

V86 Solvalla 21/6-23 med Axevalla-Carlson

V86 ® 21 juni, 2023 Tips av: Niclas Carlson
Tips av: V86 Solvalla 21/6-23 med Axevalla-Carlson

Efter några dagars ”ledighet” så är det riktigt kul att vara tillbaka igen! Veckans V86:a avgörs på Solvalla och det är enormt fina lopp under kvällen. Tyvärr är det riktigt tunt med hästar i de loppen med mest pengar och det förbryllar mig. Är toppen så liten, är det för många lopp för denna klassen eller är det någon tyst protest mot det gänget som skriver propositionerna? Annars är det för jäkla dåligt av Solvalla-tränarna som brukar vara de som hörs mest när det klagas över just dessa sakerna.

Omgången som sådan ser hur kul som helst ut och jag förutsätter att man verkligen tävlar om allt ikväll. Jag vill inte se några lopp med en kort spetskamp, sedan vinka fram favoriten till ledning, låta den bestämma och så släpper man av hästarna sista 150 meterna. Blir det sådana lopp är jag helt väck, men jag tror verkligen inte att det blir så. Det kan nog hända lite vad som helst i de här loppen ikväll och visst ska vi vara med och fightas om åtta rätt! Nu kör vi!

Spikarna:

V86-2: 2 Jikken

Hade visserligen ett uselt läge i Kungapokalen senast men Örjan gjorde verkligen ingenting för att försöka vinna loppet. Satt bland de sista hela vägen och gick i mål med en häst som var lika pigg som innan starten… Voltstart ikväll är ett frågetecken, men jag tror både häst och kusk klurar ut hur de ska lösa det. Felfri är Jikken två klasser bättre än alla andra och jag kan inte tänka mig att han förlorar i det läget.

V86-5: 8 Cayenne SLM

Fick en hopplös resan senast med tredjespår första 1300 och när hon väl kom ner i andraspår var hon slagen och trött. Fortsatte ändå att kämpa hela vägen och gjorde ändå en bra insats. Ikväll är läget inte roligt, men hon har bra fart i sig och motståndet är inte speciellt hårt. Får nu Magnus A Djuse i sulkyn och det är inget minus direkt. Jag är helt inne på att hon visar vad hon kan ikväll och att hon bara trycker till det här gänget.

Skrällbud:

V86-1: 1 Indy Rock

Tillhör toppskicket av kullen men har inte startat sedan januari. Jag antar att han behöver lopp i kroppen, men med den kapaciteten han har och det fina läget, så går det inte att räkna bort honom helt ändå.

V86-3: 1 Isabelle Cash

Har fått tunga lopp i år men kämpat hela vägen bara för att åka dit i de sista stegen ändå. Kan få en mycket lugnare resa ikväll och hon kan avsluta riktigt bra. Hittar hon bara fritt i tid så är det ingen omöjlighet att hon kan blåsa ner de över upploppet.

V86-4: 3 O’Mara Zon

Ingen skräll egentligen, men blir minst spelad av mina tre hästar i loppet. Gjorde det bra som fyra senast och är i bra form. Kan öppna rejält och kommer hon till ledningen lär Wäjersten ta emot de övriga med varma servetter. Kan leda loppet runt om och ska inte nonchaleras.

V86-6: 8 Appasso

Gynnades av det höga tempot senast och tackade för det genom att bara segla iväg till en lätt seger. Är i kanonform, men läget är inte roligt. ”Guldtanden” får försöka hitta en bra rygg att gå i och levererar man samma vassa spurt som senast är man med i segerstriden även här.

V86-7: 5 Lady Dee

Har varit sjuk inför denna starten och är väldigt svårbedömd. Hon har hög kapacitet och bra fart i sig, skulle hon ta sig iväg felfritt här och få en fin resa så kan hon blåsa ner de till slut. Men hon kan också behöva loppet….

V86-8: 7 Thereisnolimit

Vinglade och for den sista biten senast och var trött som fyra. Var nog inte riktigt på topp den dagen och kan bättre. Kan öppna bra och hittar han en bra position så är han med i matchen. Går starkt till slut och är ett givet segerbud ikväll.

V86-ranken:

V86-1: 6-7-3-4-1-5

V86-2: 2-6-4-1-5-7-10-3-9

V86-3: 4-7-6-1-3-2-5

V86-4: 3-8-7-4-9-6-1-2-5

V86-5: 8-3-5-4-6-2-12-9-1-10-7-11

V86-6: 8-2-5-4-12-1-3-7-9-11-6

V86-7: 2-11-13-5-4-9-7-14-6-12-10-15-1-8-3

V86-8: 9-7-8-4-1-3-2-6-5

Andelsspel:

Jag gör som vanligt andelsspel för Axevalla Travbana i samarbete med Min Andel. Systemet för idag heter ”Carlsons V86”, säljs i 10 andelar á 241:- och varvas max tre gånger. Ni hittar andelsspelet via denna direktlänken.

”Carlsons V86” – systemet:

Nu jobbar vi in åtta rätt!

/Niclas

Niclas Carlson's andelsspel

Se fler andelsspel från Niclas Carlson