Speltips

Carlsons spikar & skrällar, V64 Halmstad 22/6-26

V64 ® 21 juni, 2026 Tips av: Niclas Carlson
Tips av: Carlsons spikar & skrällar, V64 Halmstad 22/6-26

De fyraåriga stona får det hett om öronen den närmaste tiden. I alla fall de bästa av dem, för ikväll är det dags för försök till Stosprintern i Halmstad. De två bästa från varje försök går till finalen som körs nästa torsdag i samband med Sprintermästaren på just Halmstad. Därefter är det försök till Stochampionatet på Axevalla veckan efter och veckan efter det är det final. Så de som går för båda loppen kan alltså få fyra tuffa lopp på lika många veckor.

Kvällens V64-omgång innehåller alltså fem försök till Stosprintern samt ett försök till Summer Meeting Mares, där finalen går i slutet av juli. Omgången ser rätt så öppen ut med lite frågetecken för en del av favoriterna. Nu kör vi!

260622 Halmstad

Spikarna:

V64-1: 7 Nyharajah

Har visat storform i stort sett hela året och var riktigt fin vid segern senast. Hon är enormt startsnabb och Thomas Dalborg är ingen blyg kille från start. Jag tror hon tar sig till ledningen trots spåret och därifrån kan hon sedan dirigera det hela runt om.

V64-4: 2 Evangelista Face

Har siktats mot detta och är uppåt i form. Är nu ute över sin bästa distans och fick ett perfekt läge då hon är väldigt snabb från start. Jag är helt inne på att hon tar hand om ledningen och har därmed en toppchans att leda det här runt om.

Skrällar:

V64-2: 1 Poison Ivy Bros

Gör debut i Rick Ebbinges regi och formen är svårbedömd eftersom hon inte startat sedan mitten av april. Fick då ett fint lopp i rygg ledaren och avgjorde enkelt via ett snabbt sista halvvarv. Kan öppna riktigt bra och ska kunna få en fin resa här. Har hon fritt utrymme med 300 kvar blir hon livsfarlig över upploppet.

V64-3: 4 Xanthis Kimberly

Öppnade väldigt snabbt i Fyraåringseliten senast men släppte ledningen efter 500 meter. Hängde med hyggligt, men det var på trötta ben till slut. Lär ha flyttats fram rejält formmässigt med den ögonöppnaren och jag tror inte man släpper frivilligt ikväll. Kan mycket väl leda det här runt om.

V64-5: 10 True Identity

Har ett lopp i kroppen efter en kortare paus och satt då fast med en del sparat. Har siktats mot detta och är riktigt bra i grunden. Kan avsluta rykande vasst och är inte helt golvad trots läget.

V64-6: 11 Power Of Sand

Är i ganska bra form och avslutade klart godkänt senast. Rejält kuskplus ikväll när Conrad Lugauer tar över tömmarna och hästen kan avsluta riktigt fort. Kan få fina ryggar att gå i och är inte helt borta.

V64

V64-ranken:

V64-1: A: 7 B: 2-6-1 C: 5-8-3-4 D: 9

V64-2: A: 1-5 B: 3-6-2-10 C: 4-7-8 D: 9

V64-3: A: 4-2 B: 9-7-3-1 C: 6-8 D: 5

V64-4: A: 2 B: 3-1-4 C: 9-10-8-6 D: 7-5

V64-5: A: 2 B: 10-4-8 C: 5-3-7-1 D: 6-9

V64-6: A: 4-2 B: 7-11-12-1 C: 3-5-9-8 D: 10-6

Andelsspel:

Som vanligt gör jag ett andelsspel för Axevalla och ikväll heter det ”Carlsons V64”. Det säljs i 10 andelar á 92:- och är exklusivt, dvs att det inte varvas. Andelsspelet hittar ni här.

”Carlsons V64” – systemet:

260622 Halmstad

Vi hoppas på en riktigt trevlig kväll! Ni hänger väl på?

/Niclas

Niclas Carlson's andelsspel

Se fler andelsspel från Niclas Carlson