Dags för Grupp B att avgöras..
Både Kanada och Schweiz inkasserade tre poäng senast efter premiärens oavgjorda resultat.. Vilket innebär att båda nationerna är redan klara för sextondelsfinal. Schweiz skall vara favorit, men Kanda har ett intressant lagbyggde och med hemmanationen i ryggen så skall de aldrig nonchaleras. En jämn batalj väntas där det luktar kryss. Dessutom kan kanadensarna spela på resultatet då de har en bättre målskillnad efter utklassning senast mot Qatar (6-0).
I den andra matchen skall Bosnien bara göra jobbet mot Qatar och i så fall är avancemanget klart för även dem
I denna grupp rekommenderar jag att bygga ett odds i matchen mellan Kanada och Schweiz. Blir en jämn batalj, så väljer att bygga kring insparkar, inkast och frisparkar. Oddset hamnar på 6.00 vilket känns spelvärt.

Vill man satsa en slant i den andra matchen är det främst marknaderna skott på mål och hörnor för Bosnien som jag skulle rekommendera. Qatar har absolut inget att spela för.Jag själv avstår spel här.
Mitt Grupptips
- Kanada
- Schweiz
- Bosnien
- Qatar
Lycka till!
/ Johan Ulvestål