Axevalla är inte rädda för att prova på lite nya saker för att försöka locka folk till travet. Ikväll kör man V64 samtidigt som man har stand-up-komikern Hasse Brontén på scenen. Dessutom erbjuds det burgarbuffé i restaurangen, så visst kan det bli en riktigt trevligt kväll.
Det är som sagt V64 som gäller ikväll och omgången innehåller bl.a Andra Testet till Stochampionatet. Där hittar vi en svårslagen favorit som troligen leder det här runt om. Hela omgången ser inte så svårlöst ut, men det finns ändå några roliga skrällbud som kan höja upp värdet.
När det gäller andelsspelet till V64 framöver, så kommer det spelas som ”V6”, dvs att det blir 2,5 ggr vinsten vid sex rätt, men noll om vi missar nånstans. Nu kör vi!

Spikarna:
V64-3: 12 Nevermind River
Var sjuk senast och kunde inte göra sig själv rättvisa. Tränar bra efteråt och är överlägset bästa hästen i loppet. Han är snabb från start, kommer sitta bra på det direkt och jag tror han vänder ut och in på det här gänget under slutvarvet. Ska normalt sett bara vinna det här.
V64-5: 2 Bourbonista
Fick rena drömresan i andra ytter senast men kunde inget när hon gick till attack med 700 kvar. Trivdes inte alls varken med banan eller vädret då. Helt annat läge och motstånd ikväll, hon är snabb från start och jag är helt inne på att hon tar hand om ledningen efter en bit. Distansen har hon inga problem med och så blir det barfota bak också. Jag tror hon leder det här runt om utan problem.
Skrällbud:
V64-1: 5 Godfather
Är rätt bra för klassen och tål att göra lite jobb själv. Felfri sitter han bra till direkt och kommer gå riktigt starkt under slutvarvet. Kan mycket väl tugga ner hela gänget och ska inte nonchaleras.
V64-2: 6 Kengil
Gjorde ingen glad i comebacken senast då han uppenbarligen behövde lopp i kroppen. Lär vara rejält förbättrad ikväll och fick ett intressant läge då han kan öppna bra. Ska kunna få en fin resa och med fritt i tid kan han ställa till med en jätteskräll.
V64-4: 9 Luca Vialli Boko
Gjorde årsdebut i ny regi senast och vann direkt via en vass avslutning. Såg mycket fin ut och lär vara ytterligare förbättrad med lopp i kroppen. Debut över kort distans, men är rätt så snabb också så han kan säkert vara med och hugga om segern ikväll igen.
V64-6: 12 Mirasol
Har bra fart i sig men får inte till det i loppen. Trivs dessutom bäst i ledningen, så läget ikväll är givetvis inte det bästa. Kan dock avsluta riktigt fint när hon är på rätt humör och skulle kunna skrälla om hon har lite flyt på vägen.

V64-ranken:
V64-1: A: 3-1 B: 5-2 C: 8-4 D: 7
V64-2: A: 12-3 B: 1-2-8-6 C: 15-13-9 D: 14-7-11
V64-3: A: 12 B: 9-5-6-1-7 C: 4-8-13 D: 10-11-2-3
V64-4: A: 2-4 B: 9-6 C: 8-5-7 D: 3-1
V64-5: A: 2 B: 3-1-6 C: 8-5-7-4
V64-6: A: 8-4 B: 12-10-2 C: 5-11 D: 9-3

Andelsspel:
Jag gör som vanligt andelsspel för Axevalla Travbana i samarbete med Min Andel. Systemet för idag heter ”Carlsons V6”, säljs i 10 andelar á 51:- och kan varvas max tre gånger. Ni hittar andelsspelet via denna direktlänken. OBS! Tänk nu då på att vi spelar endast för sex rätt ikväll, alltså ”V6”!
”Carlsons V6” – systemet:

Ni hänger väl på?
/Niclas