Det var riktigt surt igår när Ulf Ohlsson uppenbarligen inte ville tävla alls med Gorm i V75-5, utan backade sig sist och satt och sov resten av vägen. Nu vann tredjerankade, tillika andrareserven BW Sture istället och som han såg ut så hade nog ingen slagit honom ändå. Till slut blev det sex rätt på båda systemen, så vi får jaga vidare…
Det är V75 även idag när det är dags för bl.a Copenhagen Cup på Charlottenlund. En helmysig bana där man verkligen trivs kanonbra. Den är lite speciell också – innerspåret är inte superbra att ha om man inte har en raket till häst. Man kan lätt bli fast där och då kan loppet vara förlorat. Dessutom ska man tänka på att när det är kort distans, som i V75-3, så är det endast sex hästar som har framspår bakom bilen.
Omgången håller hög klass, det är kanonlopp rakt igenom och det ser lite smålurigt ut. Det kan dyka upp någon skräll till slut och då ska vi vara med och hugga. Nu kör vi!

Spikarna:
V75-5: 4 Staccato HL
Riktigt fin häst som vann enkelt senast efter en fin resa i rygg på ledaren. Det bara small till över upploppet när attacken kom och han såg verkligen fin ut. Kan öppna bra också och det är inte omöjligt att det blir ledningen. Därifrån förlorar han inte detta, men han är också väldigt snabb till slut så det gör inte så mycket om det blir t.ex andra ytter. Toppchans i alla fall och spiken känns gjuten.
V75-7: 5 Kyriad Newport
Fick en fin resa i rygg på ledaren senast och det bet bra när hon gick till attack med 600 kvar. Ryckte undan på upploppet och vann säkert mot ganska bra hästar. Såg kalasfin ut och formen är där den ska vara. Är snabb från start, men det finns någon snabb invändigt också så det kan bli svar. Men hon går vasst till slut och jag är helt inne på att hon är både snabbast och starkast till slut.
Skrällbud:
V75-1: 9 Lucifer Sam
Lite trög och ovillig senast och var inte som bäst. Kan betydligt bättre än så och styrkan har han. Det kan bli en fin resa här och han har ett starkt slutvarv att tillgå. Inte helt otänkbart att han bara sänker alla till slut.
V75-2: 4 Demone d’Asti
Kördes till ledning efter 500 meter förra lördagen och ledde fram till 50 kvar då krafterna tröt. Var väl helt ok ändå men jag tror han är klart bättre i ryggar och det ser ut att kunna bli en sådan resa idag. Kan avsluta vasst och är inte helt golvad.
V75-3: 7 Everest Vedaquais
Avslutade bra som trea i Bild-Pokal senast och fick inte riktigt fritt näst senast i ett sprinterlopp som Officer Stephen vann. Formen är med andra ord bra och hästen kan flytta på sig ordentligt den sista biten. Han har visserligen bakspår nu men blir det tufft tempo där framme så tror jag han är med och gör upp om segern till slut.
V75-4: 9 Heavenly Stone
Gjorde årsdebut senast och hängde med helt ok till slut. Lär vara rejält förbättrad till idag och han är en riktigt bra häst i grunden. Kan avsluta vasst och är inte helt borträknad.
V75-6: 1 Toto Barosso
Flög fram över upploppet senast och det var hans första start på tre månader. Såg fin ut och fick ett intressant läge här. Kan han hitta fritt spelrum i tid så är han sylvass till slut och trots tufft motstånd tror jag han kan ställa till med en skräll här om allt klaffar.

V75-ranken:
V75-1: 10-13-15-9-3-2-1-14-7-12-8-6-11-5-4
V75-2: 5-3-10-6-4-7-8-9-2-12-1-11
V75-3: 10-5-7-1-8-3-2-6-4-9
V75-4: 5-2-7-1-9-8-4-10-11-3-6
V75-5: 4-11-9-10-1-8-3-7-12-5-6-2
V75-6: 4-7-5-1-3-9-6-10-2
V75-7: 5-4-8-2-12-9-1-11-6-3-10
Andelsspel:
Jag gör som vanligt andelsspel för Axevalla Travbana i samarbete med Min Andel. Systemet för idag heter ”Carlsons V75” och säljs i 10 andelar á 350:-. Ni hittar andelsspelet via denna direktlänken.
”Carlsons V75” – systemet:

Vi siktar högt som vanligt!
/Niclas