Speltips

Bosse Eklöfs tips till Dagens Dubbel Bergsåker 22/2

Dagens Dubbel ® 21 februari, 2025 Tips av: Bosse Eklöf
Tips av: Bosse Eklöfs tips till Dagens Dubbel Bergsåker 22/2

DD-1 är dagens penningstinnaste lopp med många mycket bra hästar i startlistan. Två av Guldhästarna med tillägg ser jag som de bästa här men några starka i kort i fållan framför får vara med på systemet.

13 Ferrari Sisu vinner ofta på Bergsåker och har fin statistik på lång distans, 14 Decision Maker är berättigad favorit efter de övertygande insatserna i vinter, tre starter på lång distans och ingen vinst hittills för henne. 11 Competivo är jämn och säker, 12 Money Smile gillar distansen, smygs i ryggar och har en fin spurt, sista strecket får 10 Carl Halbak, denne satt fast i Guld näst senast och levererade övertygande före och efter den starten.

Rank: a.13,14,11,12,10. b.1,4.6.9.

I DD-2 spikas 9 Neymar Boko, denne har övertygat hela vintern, han föll mot snackhästen Tretiak senast efter att ha dragit fram denne under slutvarvet, ger formintryck och har stigande utvecklingskurva.

Rank: a, 9. b, 10,14,7,5,11,1.

System:

DD-1: 10,11,12,13,14.

DD-2: 2, 9

Om du vill haka på mina eller Bergsåkerkollegornas så hittar du dem genom att klicka här!

Mvh Bosse Eklöf


Warning: Attempt to read property "ID" on null in /home/minandel/public_html/wp-content/themes/minandel/template-parts/speltips/expert-andelar.php on line 9
Se fler andelsspel från Bosse Eklöf